Ako sa pripraviť na pracovný pohovor
Ako sa pripraviť na pracovný pohovor a zvýšiť svoje šance na úspech
Pracovný pohovor je kľúčovým momentom v procese hľadania zamestnania. Je to vaša príležitosť osobne sa predstaviť potenciálnemu zamestnávateľovi a presvedčiť ho, že ste tou pravou osobou pre danú pozíciu. Dôkladná príprava je preto nevyhnutná.
Pred pohovorom:
- Poznajte svoj cieľ: Predtým, ako sa vôbec začnete pripravovať, si ujasnite, čo od pohovoru očakávate a aký dojem chcete zanechať. Chcete pôsobiť sebavedomo, odborne, kreatívne?
- Preskúmajte pracovnú ponuku a spoločnosť do hĺbky: Neuspokojte sa len s prečítaním základných informácií. Zistite si čo najviac o pozícii, na ktorú sa hlásite, o samotnej spoločnosti, jej histórii, kultúre, hodnotách a vízii. Preštudujte si webovú stránku spoločnosti, jej profily na sociálnych sieťach (LinkedIn, Facebook, Instagram), prípadne aj recenzie od zamestnancov. Ak je to možné, zistite si niečo aj o konkurencii.
- Analyzujte si svoje zručnosti a skúsenosti: Premyslite si, aké zručnosti a skúsenosti sú relevantné pre danú pozíciu a ako ich môžete v pohovore zdôrazniť. Pripravte si konkrétne príklady zo svojej minulosti, ktoré ilustrujú vaše úspechy a schopnosti.
- Nacvičte si odpovede na typické otázky: Okrem behaviorálnych otázok sa pripravte aj na všeobecné otázky, ako napríklad:
- „Prečo sa uchádzate o túto pozíciu?“
- „Aké sú vaše silné a slabé stránky?“
- „Kde sa vidíte o 5 rokov?“
- „Čo vás motivuje?“
- „Aký je váš požadovaný plat?“
- Zvládnite metódu STAR: Pri odpovedaní na behaviorálne otázky použite metódu STAR (Situácia, Úloha, Akcia, Výsledok) na štruktúrovanie vašich odpovedí. Táto metóda vám pomôže podať ucelený a zrozumiteľný obraz o vašich skúsenostiach.Pripravte si otázky pre personalistu: Majte pripravené aspoň 3-4 relevantné otázky, ktoré chcete položiť personalistovi. To ukáže váš záujem o pozíciu a spoločnosť. Napríklad:
-
- „Aké sú možnosti kariérneho rastu v spoločnosti?“
- „Aká je firemná kultúra?“
- „Aké sú najväčšie výzvy na tejto pozícii?“
- Vyberte si vhodné oblečenie a dbajte na celkový dojem: Oblečte sa primerane pozícii a spoločnosti, v ktorej sa uchádzate o prácu. Váš vzhľad by mal byť upravený a profesionálny. Dbajte aj na detaily, ako sú čisté topánky, upravené vlasy a nechty. Nezabudnite na úsmev a pozitívny prístup.
- Naplánujte si trasu a príchod: Zistite si, kde sa pohovor koná a ako sa tam dostanete. Naplánujte si cestu s dostatočným časovým predstihom, aby ste sa vyhli stresu z meškania. Ak idete autom, zistite si, kde je možné parkovať.
- Pripravte si potrebné dokumenty: Zoberte si so sebou kópiu životopisu, motivačného listu a prípadne aj ďalšie relevantné dokumenty, ako sú certifikáty, diplomy alebo referencie.
Počas pohovoru:
- Buďte dochvíľni a slušní: Príďte na pohovor včas, ideálne 5-10 minút pred dohodnutým časom. Pozdravte s úsmevom a predstavte sa. Počas celého pohovoru buďte zdvorilí a rešpektujte personalistu.
- Komunikujte efektívne: Počúvajte pozorne, odpovedajte jasne a zrozumiteľne, udržiavajte očný kontakt a dbajte na reč tela. Hovorte zreteľne a primeraným tempom. Vyhýbajte sa slangovým výrazom a neformálnemu jazyku.
- Prejavte záujem a nadšenie: Dajte najavo, že máte o pozíciu skutočný záujem. Pýtajte sa otázky a prejavte nadšenie pre prácu a spoločnosť. Zdôraznite, ako vaše zručnosti a skúsenosti môžu spoločnosti pomôcť.
- Buďte sami sebou: Nehrajte sa na niekoho, kým nie ste. Buďte autentickí a úprimní. Personalisti ocenia vašu prirodzenosť a úprimnosť viac ako strojené odpovede.
- Nebojte sa ukázať svoju osobnosť: Pohovor nie je len o vašich odborných zručnostiach. Personalisti chcú spoznať aj vašu osobnosť a zistiť, či by ste zapadli do tímu. Nebojte sa ukázať svoju individualitu a zmysel pre humor (v primeranej miere).
Po pohovore:
- Pošlite ďakovný email: Do 24 hodín po pohovore pošlite personalistovi email s poďakovaním za jeho čas a prejavte ešte raz svoj záujem o pozíciu. V emaili môžete stručne zhrnúť, prečo ste pre danú pozíciu vhodným kandidátom a čo vás na spoločnosti zaujalo.
- Zhodnoťte pohovor: Premyslite si, ako pohovor prebiehal a čo by ste mohli nabudúce zlepšiť. Zamerajte sa na svoje silné a slabé stránky a na to, ako ste pôsobili na personalistu.
Extra tipy:
- Vypnite si mobilný telefón: Pred pohovorom si vypnite mobilný telefón alebo ho dajte do tichého režimu. Nechcete byť počas pohovoru vyrušovaní.
- Nehovorte negatívne o bývalých zamestnávateľoch: Zamerajte sa na pozitívne skúsenosti a vyhnite sa kritike bývalých zamestnávateľov. Ak sa vás personalista spýta na dôvod odchodu z predchádzajúceho zamestnania, odpovedajte diplomaticky a stručne.
- Buďte sebavedomí, ale nie arogantní: Verte si a prejavte svoje silné stránky, ale zároveň buďte pokorní a rešpektujte názory ostatných.
- Pripravte sa na online pohovor: Ak sa pohovor koná online, uistite sa, že máte funkčné zariadenie, stabilné internetové pripojenie a vhodné prostredie. Dbajte na to, aby ste boli dobre osvetlení a aby pozadie bolo neutrálne a nerušivé.
Pamätajte, že pracovný pohovor je obojsmerný proces. Nielen personalista hodnotí vás, ale aj vy máte možnosť zhodnotiť, či je daná pozícia a spoločnosť pre vás tá pravá.